Biochemické zdravie - homocysteín
Pribúda pacientov a dnes aj zdravých ľudí, ktorí nechcú chemické lieky kvôli ich nízkej terapeutickej účinnosti a značným vedľajším účinkom. Stále viac pacientov prichádza na to, že chemické lieky nie sú skonštruované tak, aby mohli vyliečiť ich ochorenia. Preto mnoho ľudí hľadá útočisko v alternatívnych metódach, prejdú od alopatického liečenia k alternatívnemu, často však ani potom nezaznamenajú žiadne zlepšenie. Vysvetlenie je jednoduché, každý z nás je iný, máme svoju osobitú zostavu porúch biochemických procesov a ich kombinácií. Preto liečebné metódy, ktoré nepostihujú priamo príčinu vzniku choroby, nemusia priniesť niektorým jedincom vôbec žiadne zlepšenie. Pri pojme biochemické zdravie je to inak. Biochemické zdravie nie je produkt alternatívnej medicíny, ani nepatrí k alopatickej medicíne. Ak si možno predstaviť ten najrýdzejší výtvor vedeckej medicíny, potom biochemické zdravie je stelesnením toho všetkého. Biochemické zdravie je súhrnné označenie dobre fungujúcich biochemických dejov v bunkách, ktorých dokonalá súhra je predpokladom nielen pre pocity dobrého zdravia, ale pre skutočne dobré zdravie. Na začiatok je potrebné načrtnúť obraz o človeku a jeho bunkách ako o obrovskej továrni biochemických procesov. Od ich riadneho chodu a dokonalej súhry závisí ľudský život a samozrejme aj jeho zdravie. Priebeh týchto procesov nie je chaotický, má pevný poriadok daný prírodnými zákonmi. Zoberme si ako predmet skúmania tie biochemické procesy, ktoré sú pre život najdôležitejšie, pretože tvoria jadro celého biochemického diania, od ktorého sa odvíjajú všetky ďalšie reťazce chemických reakcií. Ak chceme, aby ústredné biochemické procesy v našom tele dobre fungovali, musíme poznať a rešpektovať prírodné zákony, ktorými sa tieto deje riadia. Ústredný biochemický dej po ktorom pátrame, bol opísaný ako biochemický cyklus premeny aminokyseliny homocysteínu - Hcy. V rámci neho vzniká aminokyselina homocysteín, ktorá si plní svoje úlohy, a potom sa premieňa na neškodné látky. Prírodný zákon vzťahujúci sa na tento cyklus hovorí: "Pokiaľ bude tento cyklus reakcií dostatočne zásobovaný vitamínmi - kyselinou listovou, B6 a B12, bude riadne fungovať a nebude človeka dostávať do zdravotných problémov." Táto formulácia nahrádza všetky predchádzajúce opisy a je podstatou pojmu biochemické zdravie.
Tento prírodný zákon je vo svojej požiadavke úplne nekompromisný. Prirodzeným zdrojom vymenovaných a ďalších vitamínov a minerálov bola vždy zelenina, to však už neplatí. Obsah vitamínov a minerálov v zelenine a ďalších plodinách sa znížil za posledných päťdesiat rokov o 80 percent!
V praxi to znamená, že naša strava nám nemôže byť plnohodnotne nápomocná pri napĺňaní požiadaviek prírodného zákona, ktorého podmienky musíme bez diskusií rešpektovať, ak chceme dosiahnuť biochemické zdravie. Zvyškové množstvo , cca 20 percent z pôvodného stavu vitamínov a minerálov v zelenine, nemôže udržať biochemické zdravie na úrovni, ktorá zaručí dobré fyzické zdravie. Ak nie sú v bunkách naplnené podmienky pre udržanie biochemického zdravia: osemdesiat percentný nedostatok kyseliny listovej, vitamínu B6 a B12 nemá vplyv na vznik homocysteínu, problém vzniká až v ďalšej časti biochemického cyklu, kde sa nedostatok vitamínov prejaví tak, že stále vznikajúci homocysteín sa bez týchto troch vitamínov nemôže premeniť na neškodné látky. Prechádza preto z buniek do krvi a stúpa jeho hladina. So vzostupom hladiny homocysteínu v krvi sa zvyšuje jeho toxicita a následky porušenia biochemického zdravia sú na svete. Človek si môže splniť želanie byť zdravý, ale nemôže to dosiahnuť inak, než splnením požiadaviek prírodných zákonov, ktoré mu potom doprajú biochemické zdravie. To je dnes jediná známa a vedeckými poznatkami podložená cesta k fyzickému a mentálnemu zdraviu. Preto je potrebné zabezpečiť pre potrebu bunkovej biochémie dostatok kyseliny listovej, B6 a B12, pričom nezáleží iba na množstve vitamínov, ktoré človek prijme v potrave či tabletkách. Ukázalo sa, že o hladine Hcy v krvi rozhoduje množstvo vitamínov, ktoré prejdú stenou tráviaceho traktu do krvi a z nej do buniek.